Koera kael sarnaneb suuresti inimese kaelaga - meie hingetoru, söögitoru, kilpnääre, lümfisõlmed, kaelaveenid ja selgroog asuvad küllaltki sarnastes kohtades. Niisiis on ka koera kael tegelikult väga õrn ja tähtsate organitega keha osa, mistõttu kaelarihmast tirimine ei põhjusta ainult valu ja ebamugavustunnet, vaid kujutab ohtu ka koera tervisele.
2020. aastal avalikustatud uurimistöö tulemustest järeldus, et ükski kaelarihm, olgu ta kui tahes lai või paksude pehmendustega, ei ole koera tervise seisukohast ohutu kasutada. Seda seetõttu, et jõud ja selle mõju, mis koera kaelale läbi tõmbamise rakendub, on igasuguse kaelarihmaga liiga tugev. Uuringu läbiviimisel kasutati kaela simulaatorit, erinevaid rihmasid ning erineva tugevusega tõmbeid. (Carter, McNally, Roshier, 2020) Kes selle uurimistööga lähemalt tutvuda soovib, leiab selle viidete toel ilusti üles.
Teadupärast on näiteks kilpnäärmel meie kehades väga oluline funktsioon. Tema ülesandeks on reguleerida rakkude ainevahetust, organismi kasvu ja arengut. See tähtis nääre asub kaela esiosas, mistõttu igasugused tõmbed läbi kaelarihma mõjuvad talle traumeerivalt. Traumade tulemusena võivad hakata näärmerakud põletikuliseks muutuma ja hävinema. Rakkude hävimine aga toob omakorda ühel hetkel kaasa kilpnäärme alatalitluse, mille sümptomiteks võivad muuhulgas olla vähene energia, kehakaalu tõus, nahaprobleemid, karvade väljalangemine, kalduvus kõrvapõletikele ja elundipuudulikkus. (Larlham, 2018)
Lümfisõlmed, hingetoru, kõri ja söögitoru on samuti väga oluliste funktsioonidega, kuid kaelarihma kasutades haavatavad ja kaitsetud keha osad. Muuhulgas on erinevad närvikahjustused, kõrvade ja silmade probleemid, esikäppade lonked ja esikäppade liigne lakkumine tirimisest tingitud traumade sagedased tulemused (Dobias, 2021).
Allikas: https://rehabvet.com/wp-content/uploads/2017/03/dog-neck-anatomy.jpg
Isegi kui koer enamus ajast lõdvas rihmas jalutab, võib tulla ette olukordi, kus ta ühel hetkel millegi poole söösta üritab. Vältimaks selliseid järske, tugevaid tõmbeid ja nende tagajärgi, võiks ka lõdvas rihmas jalutaval koeral igaks juhuks pigem trakse kasutada.
Veel üks põhjus, miks eelistada trakse kaelarihmale on, et traksides koeraga on kontakti loomine lihtsam ning teda on palju võimalikum ja meeldivam (lõdvas rihmas kõndima) õpetada. Palju võimalikum tänu sellele, et ta tunneb end läbi kogu protsessi hästi. Valu/ebamugavustunne ja hapnikupuudus, mida kaelarihmas tiriv koer tunneb, blokeerib aju võimet informatsiooni vastu võtta, seda töödelda ja omandada - teisisõnu, õppida. Lisaks sellele, kui omanikuga koos jalutama minek assotseerub koera jaoks valu, ärevuse või mõne muu ebameeldiva tundega, kahjustub paratamatult ka looma ja omaniku vaheline suhe.
Inimesed teavad omast käest, et hea enesetunne on õppimise juures väga oluline. Seetõttu on meil tavaks luua endale selleks keskkond, kus me tunneme end võimalikult hästi nii füüsiliselt (mugavad riided, mugav asend jne) kui ka vaimselt (korda tehtud keskkond, sobiv meeleseisund, muusika või hoopis vaikus jne). Siit paralleeli tuues tasub ka oma koeraga tegeledes endale alati meelde tuletada, et meie kohustus ja vastutus on luua alati ka koerale õppimist võimaldav ning toetav keskkond ja enesetunne. Siis tulevad ka tulemused ning läbi treeningute teievaheline suhe areneb ja tugevneb.
Viited:
Anne Carter, Donal McNally, Amanda Roshier, 2020. Canine collars: aninvestigation of collar type and the forces applied to a simulated neck model, https://doi.org/10.1136/vr.105681.
Emily Larlham, 2018. Is it harmful to attach a leash to your dog’s neck? https://dogmantics.com/is-it-harmful-to-attach-a-leash-to-your-dogs-neck-2/.
Peter Tobias, 2021, Why your dog may get seriously injured from pulling too hard, https://peterdobias.com/blogs/blog/11017353-one-jerk-can-cause-a-lot-of-damage.
Kommentit