top of page
Search
Helina Tammeleht

Kuidas valmistada koera ette beebi sünniks?

Sellise küsimusega tuli minu juurde mõni aeg tagasi armsa Taco beebiootel perekond. Ning kuna nende küsimus oli väga asjakohane, siis mõtlesin kirjutada sel teemal väikese postituse.


Pildil: Taco ja tema perenaine Koeraarmastuse visiidil teooriat praktikasse harjutamas


Beebi sünd on elumuutev sündmus kõikide pereliikmete, ka neljajalgsete jaoks. Paljud inimesed valmistavad end lapse sünniks ette nii füüsiliselt kui vaimselt, sest nad teavad, mida oodata. Selleks aga, et ka koera jaoks uue elu-oluga kohanemine võimalikult lihtsalt läheks, on perel juba enne beebi sündi võimalik väga palju ära teha. Kuigi ka Taco perekond püstitas küsimuse koerast lähtuvalt, tulevad kõik koera ettevalmistavad tegevused tegelikult sama palju kasuks ka tulevastele lapsevanematele, sest kui igasugused olulised koeraga seotud teemad on juba enne lapse sündi teadvustatud ja läbimõeldud, koer ja kodu igas mõttes ettevalmistatud, kõiksugused toimingud läbiproovitud ning vajalikud oskused omandatud, on suur eeltöö tehtud ning beebiga koos olles nendele asjadele (vähemalt sellisel kujul) enam aega ja energiat ei kulu.

Aga millele siis üks koeraga perekond enne beebi sündi mõtlema peaks?


Ühe lausega öeldes – peaks vaatama seda elumuutust läbi koera silmade, ja seda igas aspektis. Toon kõigepealt näiteks ühe elukorraldusliku teema: Milliseks kujuneb väikese beebi kõrval koera päevakava? Täpsemalt, kui palju see muutub ning kes ja millal koeraga aktiivselt tegeleb. Väga oluline on, et beebi ei seostuks koerale tagaplaanile jäämisega. Koera vajaduste arvelt näpistamine võib kogemata kombel aga muu sigina-sagina kõrval päris lihtsasti juhtuda, sest koer ei tule ütlema et „Hei! Kuule! Aga mina?!“. Küll aga hakkab igasugune rahulolematus peegelduma varem või hiljem koera hoiakus ja käitumises... Kui koera päevakava – rutiin või nüansid – mingil määral muutuvad, võiks selle muutuse juba mõni aeg enne beebi sündi rahulikult ellu sisse tuua. Selleks, et kõigil oleks aega uue rütmi ja elukorraldusega (sh enda uute kohustustega?) harjuda.


Mis puudutab kodu, siis selles osas tasub mõelda, milline on koera jaoks olnud siiani kodukord ning milliseks see muutub pärast beebi sündi. Kui beebi tähendab koera jaoks uusi reegleid (a’la näiteks diivani- või magamistoa keeld), siis oleks hea ka nende reeglitega enne beebi sündi tutvust teha ja harjuda. Vana mustri muutmine vajab teinekord ekstra palju aega ja kannatust ning olenevalt koerast ja sellest, mida tema väärtustab, ei pruugi need uued reeglid esmapilgul midagi toredat olla. Tutika beebi kõrvalt sellega tegeleda ei ole vast ühegi värske lapsevanema unistus. Ning puhtalt koera peale mõeldes – mida vähem suuri muutuseid üheaegselt toimub, seda parem.


Ettevaatavalt tasub mõelda, et koera magamisase (ka päevane) oleks kindlasti sellises kohas, kuhu laps (tulevikus) ise ligi ei pääse. Ideaalis ka igasugusest elu-melust eemal. See kindlustab koerale võimaluse sügavalt magada, mis on jällegi tervise ja käitumise seisukohast väga oluline. Südamerahu koerale, aga ka inimestele, sest tõsiasi on, et une pealt hammustamisi juhtub ning koeri ei saa siinkohal süüdistada.


Küsimused, kas kodus on võimalik koera turvaliselt beebist eraldada või hakkavad mingisugused elualad kattuma nii, et on vaja hankida beebivärav või aedik, on samuti asjakohased, sest aegajalt on vaja füüsiliselt koer ja laps eraldada. Kui lapseke on alles imik, kes iseseisvalt ringi ei liigu, on füüsilise barjääri mõte turvata teatud hetkedel igaks juhuks last koera eest, sest mitu kilo „hellust“ ja lõputut lakkumist on väikesele lapsele ilmselgelt liiast. Küll aga sellest ajast edasi, mil laps on saanud ise ringiliikujaks, on vaja tihtilugu hoopis koera lapse eest kaitsta. Nimelt on mõned väikesed lapsed pere neljajalgsetest teatud vanuses nii huvitatud, et jälitavad neid igalebpoole ja katsuvad neid igal võimalusel. Koer peaks aga väga selgelt teadma, kuhu tal on võimalik „põgeneda“ (kuhu laps järgneda ei saa) ning tajuma, et lapsevanem jälgib mängu, võimaldades koerale alati rahu ja ruumi. NB! Koerad küsivad sageli oma inimeselt pilguga abi ja üritavad samal ajal last rahustada endale omase kehakeelega, vaadates eemale, tardudes või last lakkudes. Kui aga lapsevanem neid signaale valesti tõlgendab ja mõtleb, et koer on parasjagu õnnelik ning talle meeldib lapse tähelepanu, tehakse koerale sellega palju liiga. Rääkimata sellest, et ühel hetkel võib koera kannatus otsa saada... Koerte kehakeeles on palju signaale, millega nad enda ebamugavust väljendavad ning mitmed neist on sellised, mille peale öeldakse sageli: "Mul polnud õrna aimugi, et see midagi tähendab..." Niisiis jõudsime antud juhul veel ühe ääretult olulise asjaoluni, milleks on koerte kehakeele mõistmine ja adekvaatselt reageerimine. Koerte kehakeelt on beebiootuse ajal võimalik paremini mõistma õppida ning sellega me Koeraarmastuse nõustamise käigus ka tegeleme.

Mis veel – koera on mõistlik harjutada ka näiteks beebi häälte ja tarvikutega. Samuti on teatud praktilised oskused ja harjutused, mida koer võiks märgusõna peale osata, mis beebiga elades igapäevaselt väga ära kuluvad. Neid on hea enne beebi sündi õppida ning Koeraarmastuse visiidil ja trennis saame neid koos harjutada, kindlustamaks et perenaine/peremees oskaks hiljem kodus iseseisvalt treeninguga jätkata. Lisaks sellele võiks kõiki koeri enne beebi sündi harjutada erineval viisil sellega, et laps saab vanematelt palju lähedust – et teda hoitakse süles nii seistes kui istudes ning see ei ole aeg, kus koer peaks vägisi vahele tikkuma. Kui koer on tulevase ema suunas väga lähedust otsiv, vajab see teema mõnel juhul ekstra tähelepanu.


Kokkuvõttes on iga pere ja koera ettevalmistus lõppude lõpuks isemoodi, sest nagu ikka, on vaja hinnata iga koera iseloomu, käitumist, kodust keskkonda ning inimesi ja otsustada kõige selle pealt, millega seesuguse koosluse puhul ennetavalt tegeleda võiks.


Kui perelisa on tulemas, tasub kindlasti võtta üks Koeraarmastuse nõustamine (kas kodukülastusena või minu juures, Tallinna külje all) ning valmistada end ja koera teadlikult beebi tulekuks ette. Ikka selleks, et uude ja põnevasse sisseelamine kõigi jaoks tõeliselt mõnus ja pingevaba oleks!


🖤 Koeraarmastuse nõustamisi ja treeninguid saad broneerida: koeraarmastus@gmail.com

272 views

Comments


bottom of page