Millele me treeningute kujundamisel mõtlema peaksime? Esiteks on kindlasti oluline teadvustada, et mõtlemine ja õppimine vajavad küll stimuleeritud, kuid meeldivat vaimset seisundit. Seega on treeningute juures alati oluline püsida tsoonis, kus koer on õppimisvõimeline. Selles tsoonis eksisteerivad koera jaoks valikud ning tänu sellele saavad positiivsed muutused emotsionaalsel, ja sellest tulenevalt ka käitumislikul tasandil kõige loomulikumal viisil toimuda.
Taluvuslävi on teemaks, kui me vaatame koera millegi või kellegi suhtes. Õppimist soodustava keskkonna ideaali püüdmise ja loomise juures on vaja silmas pidada kolme olulist elementi: distantsi, treeningu kestvust ja ärriti intensiivsust. Neid elemente on vaja hoolikalt kohandada mõeldes, milline kombinatsioon sellele koerale antud olukorras, TÄNA, kõige paremini sobib. Kui kõik need elemendid on koera jaoks sobivalt tasakaalus, suudab ta loodud olukorras toime tulla, kaasa mõelda ja uusi seoseid luua - õppida.
Kui parasjagu tegeletakse näiteks mõne ärritiga (teine loom, inimene või auto), siis on väga oluline jälgida, et koer suudaks ilma suurema pingutuseta oma tähelepanu ärriti ja omaniku vahel jagada. Kui aga liiga suur osa tema fookusest on suunatud ärritile, ei ole võimalik ei sisukat ja püsivat kontakti ega uusi seoseid luua. Kui aga koer ärritit üldse tähele ei pane, näiteks liiga suure distantsi või inimese poolt tekitatud liigse varjutamise tõttu, ei saa samuti õppimist toimuda.
Ideaalis ei peaks ükski trenn nii kaua kestma, et koer sellest ära tüdineb või et väsimuse tõttu tema taluvuslävi oluliselt langeb. Koer võiks olla pärast treeningut sama lõdvestunud ja rahulolev nagu ta oli enne trenni. Ideaalne treeningu pikkus sõltub aga suuresti ärriti intensiivsusest, mida saab kontrollida läbi distantsi, asendite, liikumiskiiruste ja -suundade.
Elementidevaheline "valem" võiks koera heaolu ja arengu huvides olla alati selline, et kui ärriti intensiivsus mistahes põhjusel suureneb, siis distants suureneb ja treeningu kestvus väheneb.
Lõpetuseks veel paar mõttetera, mida on kasulik igasugust trenni tehes meeles pidada:
Loo koerale eeldus õnnestumiseks;
Vali pigem "liiga lihtne", kui et "liiga keeruline" - ära karda, et "liiga lihtne" tähendab, et õppimist ja arengut ei toimu. Õnnestumisega toimub alati oskuse kinnistumine ja koera enesekindlus kasvab, sellel on koera arengu ja õpitud oskuse kvaliteedi juures väga oluline roll;
Väldi trenni lõpus kergesti tekkivat mõtet "üks kord veel" olukorras, kus koer juba super hea soorituse tegi. Ole rahul, rõõmusta ja lõpeta selleks korraks. Hea enesetunde ja sooritusega lõpetamine loob järgmiseks treeninguks head eeldused. Motivatsioon järgmisel korral treeninguga uuesti alustada on hea emotsiooni korral teil mõlemal palju suurem.
Hozzászólások